You are currently viewing Kominiarz – uprawnienia kominiarskie – przeglądy kominiarskie
Czyścimy kominy, robimy przeglądy kominiarskie, przeglądy kanałów kominowych.

Kominiarz – uprawnienia kominiarskie – przeglądy kominiarskie

kominiarz
Przeglądy kominiarskie, przeglądy wentylacji

Uprawnienia Kominiarskie

– Udrażnianie i Uszczelnianie instalacji kominowej.
– Obowiązki pracodawcy oraz szkolenie BHP z kierowania pracą innych.
– Organizacja, zarządzanie oraz ocena poprawności wykonanej pracy.
– Przewody kominowe, wentylacyjne i spalinowe
– diagnozowanie oraz naprawa usterek w przewodach kominowych i paleniskach stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa budowlanego i ochrony przeciwpożarowej.
– wydawanie opinii dotyczącej podłączeń palenisk i urządzeń ogrzewczych oraz wentylacyjnych.
– sporządzanie opinii i protokołów nakazujących właścicielom, użytkownikom lub zarządcom budynków usuwanie w określonym terminie usterek i zaniedbań grożących niebezpieczeństwem powstania pożaru, wybuchu gazu, zatrucia spalinami
– zagrożenia chemiczne
– praca na wysokości
– ocena ryzyka zawodowego
– rodzaje obiektów budowlanych

Ten post ma 2 komentarzy

  1. blank
    Bogdan

    Zawód kominiarza powstał wraz z postępem technologicznym na świecie.
    Początkowo spaliny były wypuszczane na zewnątrz przez szczeliny w dachu. Do dziś pozostała nazwa tych szczelin – „dymniki” (są to okienka oświetlające strych). Już w IV wieku zaczęto budować kominy. Były one szerokie (najczęściej o wymiarach 1x1m) i niskie. Początkowo zadaniem kominiarzy było oczyszczanie kominów i przewodów z sadzy. Wykonywanie usług było uzależnione wyłącznie od dobrej woli właścicieli budynków i niejednokrotnie było przez nich lekceważone. Gdy zwrócono uwagę na rozmiar strat, jakie powodują pożary wywołane złym stanem kominów, wprowadzono przymus czyszczenia kominów i obarczono kominiarza obowiązkiem czuwania nad ich stanem. Zakres pracy kominiarza objął szeroką działalność profilaktyczną, polegającą na zapobieganiu szkodom, jakie mogą powstać wskutek nieprawidłowego funkcjonowania przewodów kominowych i urządzeń grzewczo-kominowych. Wraz ze wzrostem zadań kominiarzy, zmieniono formę uzyskiwania uprawnień zawodowych. W Polsce już od 1939 r. rzemiosło kominiarskie jest zaliczone do rzemiosł koncesjonowanych. Samodzielne wykonywanie zawodu po uzyskaniu uprawnień mistrzowskich czy czeladniczych uzależniono od przyznania koncesji zobowiązującej niegdyś do ponoszenia odpowiedzialności za okręg kominiarski. Dziś nie istnieją już co prawda okręgi kominiarskie (rzemiosło kominiarskie działa na prawach wolnego rynku), lecz nie zwalnia to właścicieli budynków i innych obiektów budowlanych z obowiązku korzystania z usług kominiarskich o których mowa w rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DZ.U. nr 109 poz. 719 z 2010 r.)
    stnieją trzy stopnie zawodowe kominiarzy (hierarchia):

    – Mistrz kominiarski nosi przeważnie cylinder tzw. „pliszok”. Osoba posiadająca taki tytuł może wydawać opinie zaświadczenia oraz ekspertyzy.

    – Czeladnik kominiarski nosi przeważnie cylinder tzw. „szapoklak”. Jest to osoba przyuczająca się do zdania egzaminu mistrzowskiego. Może ona czyścić przewody, zajmować się konserwacją, lecz nie może wydawać opinii i ekspertyz.

    – Pomocnik kominiarski (uczeń) nosi przeważnie tzw. „keplik” lub „melonik”. Osoba ta nie może samodzielnie pracować na rejonie, może jedynie wykonywać czynności pod okiem mistrza bądź czeladnika.

    Ciekawostki
    Przesądy mówią, że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, wtedy taki kominiarz może przynieść szczęście. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych czasów. Przed wiekami do osady ciągnęli różni rzemieślnicy, w tym kominiarze. Każda gospodyni chciała, żeby to jej dom był odwiedzony przez kominiarza jako pierwszy. Jego ubranie było wówczas jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Gospodynie ciągnęły kominiarza za guzik do swojego domostwa. Ta, do której zawitał jako pierwszy, uchodziła za szczęściarę.
    Patronem kominiarzy jest Święty Florian, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest 4 maja. W tym dniu również kominiarze mają swoje święto.

  2. blank
    joblookup.com

    Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic.

    I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way
    in which you say it. You make it entertaining and you still
    take care of to keep it smart. I cant wait to read much more from you.
    This is really a tremendous website.

Dodaj komentarz