Gaz ziemny w domu

 

Naprawiamy instalacje gazowe, instalujemy nowe.

 

 

 

Świadczeniem usług gazowych, jak wszyscy dobrze wiemy, zajmują się gazownicy. Są to osoby, które posiadają nie tylko wyspecjalizowaną wiedzę oraz kwalifikacje, ale również wszystkie potrzebne uprawnienia i certyfikaty, by pracować z gazem. Ile jednak przyjdzie nam zapłacić za usługi gazownicze? O jakie uprawnienia zapytać, i czy zlecić naprawę dużej firmie, czy jednoosobowej działalności? Właśnie na te pytania odpowie Ci ten artykuł!

 

Gazownik – kto to jest?

 

Gazownik to osoba, która jest uprawniona do montażu instalacji gazowych oraz posiada możliwość świadczenia innych, często kompleksowych usług gazowniczych. Są to, na przykład – przeglądy, naprawy oraz konserwacje. Ponadto taka osoba musi prowadzić odpowiednią dokumentację danej budowy. Jak poznać profesjonalnego gazownika? Będzie to wykwalifikowany specjalista, który potrafi, chociażby wykonać projekt instalacji gazowej, czy posiada w swojej ofercie również usługi serwisowe lub naprawcze, a nie jedynie montażowe. Warto tutaj także zwrócić uwagę w szczególności na to, czy taki człowiek posiada odpowiednie uprawnienia.

 

Wiem już kim jest gazownik – jak wybrać odpowiedniego?

 

Na rynku budowlanym i remontowo-naprawczym istnieje wiele „złotych rączek” oraz jak mawia stare, polskie porzekadło: „wszelkiej biedy majstrów” i takich osób należy unikać. Profesjonalna firma, która świadczy kompleksowe usługi gazownicze, z pewnością na swojej stronie Internetowej będzie posiadać informacje o uzyskanych uprawnieniach czy certyfikatach. Jeśli podejmujesz się współpracy z gazownikiem, który posiada działalność jednoosobową, i na przykład nie ma własnej strony lub – co gorsza – z osobą prywatną – zapytaj o posiadane uprawnienia. Tutaj najistotniejsze są uprawnienia SEP, które uzyskuje się po odbyciu kursu (i zakończeniu go pozytywnym wynikiem egzaminu) G3. Ważne są tutaj również oznaczenia na uzyskanym certyfikacie – w przypadku gazu są to E i D, czyli eksploatacja oraz dozór. Bez takich uprawnień osoba nie może nazywać siebie gazownikiem ani tym bardziej świadczyć usług gazowych. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy Twój potencjalny wykonawca jest faktycznie fachowcem, zapytaj go o certyfikaty i poproś o ich okazanie. Jeśli się na to nie zgodzi, to masz już odpowiedź, czy faktycznie działa legalnie.

 

Certyfikaty i uprawnienia – czy to naprawdę aż tak ważne?

 

Tak, piekielnie ważne. Niektórych oczywiście kusi niższa cena za wykonywane usługi gazownicze, które zazwyczaj pobierają samozwańcze „złote rączki” i „fachowcy”, ale dla tych paru złotych nie ma sensu ryzykować. Trzeba pamiętać, że instalacja gazowa może być niezwykle niebezpieczna, nie trudno o zatrucie organizmu wyciekiem gazu, czy nawet, o zgrozo, eksplozję. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i życiem dla oszczędności. ZAWSZE wybieraj specjalistów, którzy znają się na swojej pracy. Tutaj warto, jest też zlecać naprawy czy montaże firmom, a to dlatego, iż posiadają pełną i wykwalifikowaną kadrę. Nie ma mowy, aby szanujący się podmiot gospodarczy w tej branży zatrudnił kogoś bez uprawnień.

 

Usługi gazownicze – ile przyjdzie mi zapłacić?

 

Jest to oczywiście uzależnione od tego czego tak naprawdę potrzebujesz. Wielu gazowników oraz przedsiębiorstw, które w swojej ofercie posiadają usługi gazownicze, nie ma stałego, jednego cennika, a kiedy nawet go mają – podają koszty w widełkach. Dlaczego? A to dlatego, że każdy klient i jego potrzeba są indywidualne. To samo tyczy się samej pracy, montaż pieca gazowego w jednym domu może być szybszy czy mniej skomplikowany niż w drugim. Jednakże ceny nie są szczególnie wygórowane. 

M

 

Zdecydowałem się – chcę skorzystać z usług gazownika w Warszawie. Kogo wybrać?

 

Consulting SATI Sp. z o.o. pozostaje zatem do Twojej dyspozycji. U nas znajdziesz wyspecjalizowanych profesjonalistów, którzy podejmą się usług gazowych dla Twojego domu, mieszkania czy obiektu do użytku publicznego. W naszym przypadku nie ma stałego cennika – nasz przedstawiciel handlowy wszystko bezpłatnie wyceni, a resztą zajmie się nasz zespół gazowników.